ניקוי כבד / ניקוי ירוק / ניקוי גוף בתקופת האביב


עונת האביב מאופיינת בהתחדשות, התעוררות והנעה מחודשת של תהליכים. לאחר הכיווץ וההתכנסות שבחורף, האדם חש צורך טבעי להתמתח, להתנער, ולהתחיל לנוע. זוהי התנועה הפנימית של הכבד, המאותת לנו שהגיע הזמן לפרוץ החוצה.

הכבד הוא האיבר האחראי על תנועה חלקה בתהליכי הגוף (כמו זרימה טובה של הדם) וכן על תנועה נכונה בדרכי החיים. ככזה הוא נוטה גם לתקיעות - כשהוא בחוסר איזון או נעדר הזנה מתאימה. בחורף הכבד 'רדום' והתנועות הן עדינות וקורות בעיקר מתחת לפני השטח - תהליכים פנימיים שעובר האדם - ובאביב הוא מתחיל לנוע אל עבר התוצאה – הפרי, המבשיל בקיץ.

כדי לסייע לגוף ולנפש שלנו לעבור את התהליך הזה בצורה טובה וחלקה, וללא תקיעויות ועכבות שמקורן בעבר, מומלץ לערוך אחת לשנה תהליך תזונתי לניקוי הכבד; תהליך זה מעודד את התעוררות הכבד ומסייע לו לנקות רעלים מהדם, ובכך לחדש את הגוף ואת הנפש לקראת הפעילות הענפה.

את התהליך מומלץ לערוך בראשית האביב – מיד כשהטמפרטורות מתחילות להתחמם, במשך לפחות עשרה ימים (המדקדקים ממשיכים שלושה שבועות). חשוב לחזור עליו פעם בשנה בתקופה זו.

תהליך ניקוי הכבד משפר את פעילות כל מערכות הגוף ומעניק תחושה של קלילות ובריאות. הוא מצוין גם להרזייה וכן מהווה גם תהליך ניקוי נפשי.

תופעות לוואי אפשריות אותן יש לקחת בחשבון הן: עצבנות, רגישות יתר, עייפות, כאבי ראש בימים הראשונים, קושי בריכוז וסימפטומים פיזיים קלים שונים.

הנחיות תזונה לניקוי כבד:

המזון הבסיסי הוא אורז מלא ושעועית מאש ( moong dahl ). יש לבשל אותם בנפרד שכן מומלץ לאכול מהאורז רק פעם ביום, ומהמאש בשאר הארוחות – כדי לא להפריז בפחמימות.

את האורז והמאש ניתן לתבל לפני או אחרי הבישול בעשבי תבלין ירוקים בלבד, כגון פטרוזיליה, כוסברה, בזיליקום וכיו"ב.

מעבר לכך, בתקופת הניקוי אוכלים רק מזונות ירוקים;

 
ירקות: כל הירקות והעלים הירוקים. ארטישוק מומלץ במיוחד משום שהוא משקם ומנקה את הכבד.

פירות: תפוחי עץ בלבד.
(מומלץ להשתמש בירקות ופירות אורגניים בלבד – להימנעות מרעלי הריסוס)


תיבול: שמן זית בכבישה קרה לאחר הבישול (לא לבשל או לחמם עם שמן בכלל), מיץ לימון, מלח טבעי לא מעובד, עשבי תיבול.


שתייה: מים וחליטות צמחים ירוקים בלבד. ניתן להיעזר בצמח הסרפד, הגדל פרא בגינות בימים אלו ולו תכונות לניקוי הדם. את הסרפד שותים בחליטה - המים הרותחים מנטרלים את הערלנים יוצרי הצריבה ומשאירים את תכונותיו הבריאותיות בלבד.


ללא: סוכר, קפה, תה (ניתן לשתות חליטות צמחים ירוקים ללא המתקה), שתייה ממותקת, לחם, ביצים, בשר, חלב וכל מה שלא צויין ברשימת התזונה. למעשנים, אם אפשר, מומלץ להפסיק עישון למשך תקופת הניקוי.


כדאי: ללעוס 3-4 אלומות של עשב חיטה כל יום; מנקה את הדם, משפר את פעילות הכבד ומולטי-ויטמין ומינרל. אין לבלוע את העלים הלעוסים. במקום העשב הטרי ניתן להשתמש גם בתוסף של מיץ עשב שעורה, המצוי בחנויות הטבע תחת השם Green Magma.


צמחי מרפא: ניתן להוסיף לניקוי בעזרת צמחי מרפא, אותם ניתן לרכוש בחנויות הטבע: גדילן מצוי, שן ארי, אכיליאה, שבטבט. לחלוט פעמיים ביום. כתחליף לחליטה ניתן להשתמש בפורמולת Detox של חברת נוטרילייף, גם היא ניתנת לרכישה בחנויות הטבע.


הקלות: למי שמתקשה להתמיד בתפריט האינטנסיבי: אם יש דבר אחד או שניים, כגון הקפה של הבוקר/ דבש בחליטות התה וכו', אשר יכול לסייע לכם להתמיד לאורך התקופה, ניתן לצרף אותו לתפריט בפעמים הראשונות בהן אתם עורכים את הניקוי – כדי להימנע מתחושת חסך העשויה להופיע ולהעמיס על המערכת הרגשית בתקופת הניקוי.

בהצלחה!!!
2all - בניית אתרי אינטרנט