כיצד לחזק את הגוף כדי להיות בריאים יותר ולחלות פחות, בחורף ובכלל?


עם בוא החורף, רבים מחפשים פתרונות ופטנטים לחיזוק מערכת החיסון. האינטרנט מוצף בהמלצות על מזונות המסייעים לה,  אך כרגיל - הן סותרות אחת את השנייה. אך הבעיה אינה בהמלצות, אלא בשאלה, שמקורה באי-הבנה של עולם הרפואה המשלימה; כדי להיות יותר בריאים בחורף אין צורך לחזק את מערכת החיסון - אלא את הגוף עצמו.

החיפוש אחר מזונות ופטנטים לחיזוק מערכת החיסון מקורו בתפישה מוטעה,

המשליכה מעקרונות הרפואה הקונבנציונלית על עקרונות התזונה; אנו מורגלים תפישתית להשתמש בתרופות כשאנו חולים, ולכן מחפשים "תרופות" טבעיות שיסייעו לנו לא לחלות. כך אם עד כה השתמשנו באקמול, תכשירי צינון וחיסוני שפעת, כיום אנו
מנסים להוסיף פלפל, תפוז ושום.


תפישה זו אינה נכונה לרפואה-טבעית ובוודאי לא לרפואה-מונעת, ואם הצלחתם שלא לחלות בחורף - זה לא בעקבות הפלפל והשום, אלא משום שהגוף שלכם בריא וחזק. אך אם ברפואה-מונעת עסקינן, ומערכת החיסון היא שאנו מעוניינים לחזק, עלינו לשאול את עצמנו;


מדוע מערכת החיסון חלשה?


הגוף משקיע המון אנרגיה ביכולת ההתנגדות למחלות, מאחר והוא מתוכנת להבטיח את הישרדותו בכל תנאי. לכן הדרך העיקרית בה מערכת החיסון יכולה להיפגע - היא כאשר הגוף עצמו נחלש.


ומדוע הגוף נחלש? בגלל חסרים בוויטמינים הנגרמים עקב תזונה לא-אופטימלית, ומהמחסור בוויטמינים הקיים בפירות ובירקות עצמם. בגלל מצבי סטרס רבים ושונים בחיינו שגובים מחיר מכל מערכות הגוף ומערכת החיסון בכללן. אך יותר מכל: מאחר שכלל איננו מבינים כיצד לחזק ולתחזק את גופנו בצורה נכונה.


לכן, בבואנו לחזק את מערכת החיסון לקראת החורף, עלינו ללמוד כיצד לשמור על גופנו בריא וחזק. הגוף בתורו, כבר יודע כיצד ליצור מערכת חיסון חזקה, וכשיהיו לו התנאים הנכונים, הוא יעשה זאת בהצלחה.

כיצד תשמרו על  גופכם חזק ובריא, בחורף ובכלל;

 1. צריכה נבונה של אבות המזון;

  אבות המזון – פחמימות, חלבונים ושומנים, הם הרכיבים הראשונים בתזונה. אך אנחנו איננו מבינים כיצד לצרוך אותם בכלל; בתזונה המערבית התרגלנו לאכול כמויות עצומות של פחמימות - אשר כל תפקודן הוא לספק אנרגיה, ולעומת זאת אנו צורכים פחות מדי מהחלבונים והשומנים – שהם אלו המשמשים לבנייה.

  עודף הפחמימות (גם אם הן מלאות!) גורם להשמנה, גוזל מהגוף ויטמינים, ומקושר עם שפע רב של סימפטומים ומחלות בטווח הארוך והקצר. החוסר בחומרי בנייה גורם לירידה בתפקוד הכללי של הגוף, שנאלץ "לקצץ" בחומרי בנייה – וכן לרעב מוגבר עקב החיפוש הממשיך של הגוף אחר חומרי הבנייה.

  כדי לשמור על גוף בריא וחזק מומלץ לאכול מנת פחמימות אחת ביום בלבד, ובשאר הארוחות לצרוך יותר חלבונים, שומנים בריאים, ירקות ופירות. מומלצים במיוחד הם תבשילי קטניות – מאחר והם קלים להכנה, טעימים, משביעים, מפחיתים רמות סוכר בדם, ומעניקים די והותר אנרגיה לגוף.

  מזונות ממשפחת הפחמימות:
  לחם, אורז, חיטה, בורגול, קוסקוס, דגני בוקר, תירס, קינואה, גריסי פנינה, פתיתים ופסטה.
  מזונות חלבוניים: ביצים (מומלץ אורגניות), בשר לסוגיו, קטניות (עדשים, חומוס, שעועיות למיניהן, אפונה, פול, סויה ומוצריה), אגוזים, שקדים וזרעים (כגון זרעי חמניה).
  מזונות המכילים שומנים בריאים: שמן זית, טחינה, אבוקדו, שקדים, אגוזים וזרעים.

 2.  תחזוקה של מערכת העיכול;

  גוף בריא מתחיל במערכת עיכול בריאה, ולא סתם נאמר כי "הצבא צועד על קיבתו";
  מערכת העיכול היא הבסיסית ביותר בגופנו, היא זו שהופכת את המזון לאנרגיה ולחומרים להם הגוף זקוק לבנייה תקינה.

 3. אחת ההמלצות החשובות יותר והמוכרות פחות,

  היא להקפיד לאכול בכל יום לפחות ארוחה חמה אחת;


  מזון חם מיטיב מאוד עם מערכת העיכול; הוא מסייע לפעילות אנזימי העיכול, מסייע לגוף לחמם את האיברים הפנימיים ועל פי הרפואה הסינית, דרוש לאיברי מערכת העיכול לתקינות פעולתם. לעומתו, תזונה "קרה" היא אחת הסיבות העיקריות לחולשת מערכת העיכול, העשויה להתבטא בטחורים, עייפות, קושי לעמוד לאורך זמן, חוסר אנרגיה ועוד סימפטומים רבים.

  לכן מומלץ לאכול לפחות ארוחה אחת חמה בכל יום, בכל העונות למעט בקיץ. הכוונה כאן היא לארוחה "מהבילה", לא כמו אורז, עוף או ביצה שהם מזונות המתקררים עוד לפני שנכנסו לפה, אלא כמו מרק, תבשיל קטניות או כל תבשיל בבישול ארוך, השומר על חומו לאורך זמן.

  המלצה נוספת היא הפחתת מוצרי חלב;
  מוצרי חלב הם השורה הראשונה המחלישה את מערכת העיכול; הם מקררים אותה, מעודדים יצור ליחה הפוגעת בעיכול ומגרים את ריריותיה. רבים נוטים לחשוב ש"קצת חלב בקפה, גבינה על הלחם ויוגורט אחד ביום" זה מעט. אבל זה הרבה מאוד בשביל הגוף שלנו.

  ההמלצה היא להפסיק מוצרי חלב לחלוטין, או להפחית עד כמה שאפשר;
  את החלב שבקפה ניתן להמיר בחלב אורז או סויה, ועל הלחם למרוח אבוקדו, טחינה וממרחי ירקות: פסטו, זיתים, עגבניות מיובשות ודומיהם, הזמינים כיום בכל רשתות השיווק.

 4. צריכה נבונה של פיטוכימיקלים


  פיטוכימיקלים הם רכיבים טבעיים המצויים בצמחים, פירות וירקות, המהווים חלק ממערכות האיזון הטבעי של הגוף. בכל פעם שאתם שומעים על פרי או ירק שהתגלה כמסייע לרפא מחלה כזו ואחרת, זה בזכות הפיטוכימיקלים שבו.

  בכל צמח/ירק/פרי, יש מאות עד אלפי פיטוכימיקלים שונים, לכל אחד סגולות מרפא אחרות עבור הגוף. אך כאשר אנו מסתפקים בעיקר בעגבניה ומלפפון בתור הירקות העיקריים שלנו, ומדי פעם מוסיפים גם חסה/פלפל/גזר לגיוון – איננו נהנים משפע זה.

  ההמלצה היא לאכול בכל יום סלט גדול, המורכב מכמה שיותר ירקות שונים;
  עלי בייבי, עשבי תבלין (פטרוזיליה, כוסברה, בצל ירוק, טרגון, בזיליקום וכו'), ירקות כגון שומר, סלרי, קולורבי, לפת, הם רק חלק מהתוספות אנינות הטעם שניתן להעשיר בהן את הסלט שלכם, וכל אחד מהם מוסיף מאגר שלם ושונה של חומרים מזינים ומגנים.

  עוד אוסיף כי על פי הרפואה הסינית ירקות כתומים (גזר, בטטה, דלעת) מחזקים את המערכת העיכול, וירקות לבנים (בצל, שום, לפת, גזר לבן, צנון וצנונית וכו') מחזקים את מערכת החיסון. ומאחר וצבע הירק נקבע על ידי הפיטוכימיקלים שבו – גם תכונות אלו משוייכות כנראה אליהם.

 5. תגבור חומרים חיוניים:


  גם אם אתם אוכלים את התזונה הכי בריאה שאפשר, סביר להניח שאינכם מקבלים מספיק וויטמינים, מינרלים ואומגה 3; רכיבים אלו אינם "בונוס", כמו תוסף-דלק לרכב אשר ניתן גם לוותר עליו. אלו הם חומרי בסיס הדרושים לגוף לכל פעולה הכי קטנה. וכאשר אינו עשיר בהם, הוא מתפקד פחות טוב.

  אך אילו וויטמינים נוסיף?
  כבר למדנו כי התוספים הסינטטיים לא בהכרח נספגים בגוף, וגם כשהם נספגים הם עשויים לגרום גם לנזקים. לכן נחפש את הדרך הכי טבעית להוסיף לגופנו את החומרים שהוא צריך;

  לתוספת וויטמינים, מינרלים, ועוד הרבה-הרבה חומרים חיוניים אחרים;
  ההמלצה שלי היא על  מיץ עשב החיטה; עשב החיטה הוא מזון-על, טבעי לחלוטין, והוא מכיל את המגוון הרחב ביותר של וויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון ואנזימים חיוניים הקיים בטבע במזון אחד - ובכמויות ענק. עשב החיטה מכיל פי 11 סידן מחלב פרה, פי 7 ויטמין C מתפוזים ופי 5 ברזל מתרד. 

  קיימות דרכים רבות לצרוך את המיץ, אך לרובן חסרונות מובהקים; 
  סחיטת 100 מ"ל של המיץ בכל יום דורשת מאיתנו לרכוש את העשב הטרי בדיוק ביום בו הוא מגיע לחנות, וזמן הכנה של כרבע שעה ביום. שוטים קפואים של מיץ עשב חיטה אינם מבטיחים לנו כי כל הוויטמינים אכן נשמרים בהפשרה, וחנויות מיצים המגישות מיץ עשב חיטה סחוט טרי משתמשות לעיתים בעשב שעבר זמנו.

  לכן אני ממליצה ללקוחות שלי על מוצר בשם "גרין מגמה", אשר ניתן לרכוש בכל חנות טבע. הוא מכיל אבקה של מיץ עשב שעורה מיובש, ועבר מחקרים רבים על מנת לוודא כי הוא יעיל, בטוח, ומספק את כל הרכיבים החיוניים שאמור לספק לנו עשב החיטה.

  לתוספת אומגה 3:
  אנו זקוקים לכ-1 גר' אומגה 3 ביום, והיא כמעט ואינה קיימת במזון הטבעי שלנו. לכן אין לנו ברירה אלא להוסיף אותה למזון. הדרכים המקובלות ביותר להוסיף אומגה לתזונה הן בקפסולות שמן דגים, או בפשתן טחון. אך שני מוצרים אלו מתגלים כבעייתיים;

  קפסולות שמן הדגים –אינן מתאימות לטבעונים, ומתחילות להוכיח את עצמן במחקרים עדכניים כעשויות להזיק; דווקא משום שהן מכילות את הצורה הפעילה של אומגה 3.

  זרעי הפשתן –מתחמצנים ממש תוך דקות ספורות, ולכן אם לא טחנתם אותם במקום ואכלתם מייד, במקום אומגה 3 אתם מקבלים פשתן מחומצן והרבה רדיקלים חופשיים.

  למזלנו התגלה הפלא הבא, מזון-על נוסף, בשם זרעי הצי'ה. גם זרעי הצ'יה אינם תוסף, אלא מזון – כמו זרעי חמנייה, רק קטנטנים יותר, ומלאים בחומרים חיוניים בריכוז גבוה, ביניהם אומגה 3, ברזל, סידן, מגנזיום ונוגדי חמצון. כפית זרעי צ'יה מכילה 1 גר' של הצורה הלא-פעילה של אומגה 3, ומומלץ לצרוך ממנה כ2 כפיות ביום. בניגוד לפשתן, היא לא מתחמצנת, ואין צורך לטחון אותה.

 6. שמרו על המעיים...
  אסכולות רפואיות שונות, טוענות כי הדרך לגוף בריא היא לשמור על מעיים בריאות. המעיים, כאיזור פינוי הפסולת בגוף, חשופות למזיקים, וכשהן פגועות הן עשויות להכניס אל הגוף חומרים רעילים. אחת הדרכים הקלות והיעילות לגן עליהם היא באמצעות חיידקים טובים.

  חיידקים טובים הם למעשה חלק ממערכת ההגנה של הגוף. מדענים גילו כי בחלב האם קיים סוכר מיוחד אשר אינו מתעכל על ידי התינוק – אלא משמש כמזון במיוחד עבור החיידקים הטובים. ולאחרונה עלתה ההשערה כי כל תפקידו של התוספתן, הוא לאכלס אותם בשעת מחלה. 

  כאשר הם בריכוז נכון במעיים, הם משפרים את העיכול, שומרים על חומציות נכונה, ומגנים מפני התפתחות חיידקים ופטריות עויינים. אך תזונה לקויה ושימוש בתרופות מזיקים להם, ועשויים אף להכחיד אותם לחלוטין.

  לכן מומלץ ליטול פורמולה של חיידקים טובים פעמיים בשנה, למשך חודש, על מנת לתגבר את אוכלוסיית החיידקים הטובים במעיים. 

 7. פ-ע-י-ל-ו-ת ג-ו-פ-נ-י-ת-!-!-!
  העצלנים יכעסו עלי, אבל אין מנוס מלהזכיר את סגולות הפעילות הגופנית לבריאות הגוף - אפילו נגד מחלות החורף. פעילות גופנית היא צורך בסיסי של הגוף ואחת מהדרכים בהן הוא מאזן את המצב ההורמונלי, הנפשי, את זרימת הדם ולמעשה את כל מערכותיו. כאשר היא חסרה, כל המערכות נפגעות.

  למי שכבר עושה פעילות גופנית – הסעיף הזה ברור. אך למי שמתקשה להתחיל, חשוב לחפש פעילות שעושה לכם טוב על הנשמה. אם ספורט "קונבנציונלי" משעמם אתכם, חפשו לכם שיעורי ריקוד, זומבה, קפוארה, טניס – היו יצירתיים ומצאו לכם את האפיק המתאים.

  כדי לשפר את הבריאות הכללית וחוסן הגוף, כדאי לעשות פעילות גופנית לפחות פעמיים בשבוע.

  בהצלחה ולבריאות!!!2all - בניית אתרי אינטרנט