זרעי צ'יה - הדרך הטובה ביותר לצרוך אומגה 3

בשנים האחרונות הרפואה גילתה את האומגה 3 וחשיבותה לבריאות. ההמלצה כיום לשמירה על בריאות תקינה היא לצרוך 1 גר' ביום שמן אומגה 3 לאדם, גם לילדים. אומגה 3 חשובה לתקינות מערכת העצבים, תאי המוח, הזכרון, כלי הדם, מאזן הכולסטרול, המערכת החיסונית, המערכת ההורמונלית ולעוד תפקידים חיוניים רבים של הגוף.

התוסף הנמכר ביותר הוא אומגה 3 משמן דגים, אך לתוסף זה חסרונות רבים. העיקרי בהם, כפי שמחקרים חדשים מגלים, הוא דווקא ששמן הדגים מכיל את הנגזרת הסופית והישירה של אומגה 3 בה הגוף משתמש (EPA, DHA). עובדה זו לא מאפשרת לגוף להחליט לבד בכמה אומגה 3 ישתמש ויכולה לגרום ליצירת עודפים, אשר הוכחו כיוצרים אפקט הפוך לאפקט הבריאותי ואף מעודדים מחלות כגון סרטן המעי הגס!

אומגה 3 צמחית היא יותר ידידותית, האומגה בשמן הצמחי מופיעה בנגזרת אותה הגוף יכול לבחור אם להפוך לנגזרת הישירה או לא.

אומגה זו מצויה בכמות מספקת בשמן זרעי הפשתן ובכמות מועטה מאוד בפולי סויה ואגוזי מלך.

גם לשמן הפשתן חסרונות; הוא משפיע על המערכת ההורמונלית הנשית ולכן לא מומלץ בהריון ועבור נשים בסיכון לסרטן השד. הוא מתחמצן בקלות רבה ולכן מרגע שנטחנו הזרעים יש לשמור אותם במקפיא בכלי אטום לאור, (דבר שלא נעשה ברשתות השיווק) והשמן אותו ניתן לרכוש בבקבוק אטום בקירור, הוא בעל תוקף של שבוע מיום הפתיחה.

הפתרון הבריא והאיכותי ביותר לצריכת אומגה 3 יומית הם זרעי הצ'יה. אלו הם זרעים מזן מיוחד של צמח המרווה, הגדל בדרום אמריקה ונמצא בשימוש האינדיאנים באופן מסורתי. לזרעי הצ'יה תכונה יחודית: הם מתפרקים במערכת העיכול גם כשהם בקליפתם (בניגוד לזרעים אחרים ובכללם פשתן), ללא קילוף, אין חשיפה של השמן בזרעים לאוויר ולאור ואינם מתחמצנים.

זרעי הצ'יה מכילים כמות יוצאת דופן של אומגה 3: 2גר' לכף ובנוסף ויטמינים, מינרלים ואנטי אוקסידנטים רבים. במסורת האינדיאנית הציידים היו נוטלים אותם לפני הציד להעלאת הכושר הגופני. הם בעלי מרקם 'קריספי' ומוסיפים לכל סלט, סנדוויץ', יוגורט, גרנולה ואף ניתן לשים מהם בקורנפלקס של הילדים. לא ידועות להם שום תופעות לוואי והם נמכרים במחיר של 40-50 ש"ח בלבד לכמות זרעי צ'יה אורגניים המספיקה לאדם לחודשיים. הרבה פחות מכל תוסף אומגה אחר.

המינון המומלץ הוא כף ביום לאדם, שכן לא כל אומגה 3 הצמחית נספגת בגוף וכן הוא מסוגל להיפטר מהעודפים.  

לבריאות!!!


2all - בניית אתרי אינטרנט