תמציות פרחי באך לטיפול באכילה רגשית


אנחנו מכריזים על דיאטה, נרשמים מראש לחדר הכושר ובטוחים שהפעם נצליח. אך במוקדם או במאוחר קורה משהו שמכריע אותנו; הריב הבא עם הבוס / הבעל / אמא, או רגע השעמום הבא, שולחים אותנו בחזרה אל המקרר לאכול מכל הבא ליד. נשמע מוכר? אכילה רגשית היא אחד המכשולים הגדולים בדיאטה. תמציות פרחי באך יכולות לסייע לכם למגר אותה.


מעבר לצורך בהזנה, המזון מספק גם נחמה, פיצוי על תחושות לא נעימות ומקור לתחושת סיפוק מיידית. מזון פחמימתי (כגון בצקים ומתוקים) גורם לשחרור כמות גדולה של סרוטונין (הורמון השמחה) במוח ומאפשר לנו לחוש תחושות של שמחה, אהבה ושביעות רצון - הזהות לתחושות הטובות שמרגישים כשמאוהבים - גם כשאיננו שמחים כל כך.

לרוע המזל, ברגע שהפחמימות מתעכלות, גם רמת הסרוטונין יורדת ואנו חוזרים לתחושות הקשות – עד הפחמימה הבאה. עובדה זו היא המקשה על הסובלים מאכילה רגשית להתמיד בדיאטה.

מסיבות אלו לסובלים מאכילה רגשית לא מספיק למצוא תוכנית דיאטה שמתאימה להם – עליהם גם לטפל במקור לצורך בסרוטונין; בתחושות השליליות המובילות אותם לאכילה רגשית. אחת הדרכים המצוינות לעשות זאת היא באמצעות תמציות פרחי באך.

תמציות פרחי באך הומצאו באנגליה בשנות ה 30 על ידי ד"ר אדוארד באך, רופא והומיאופת. אלו תמציות צמחים המיועדות לאזן מגוון רחב של מצבים נפשיים; קיימות 38 תמציות שונות, כל תמצית מטפלת במצב נפשי אחר, לדוגמה: חרדה, צורך בשליטה, חוסר בטחון, חוסר באהבה, האשמה עצמית ועוד רבים. הטיפול בתמציות הוא באמצעות הרכבת פורמולה אישית ממספר תמציות, בהתאמה למצב בו מטפלים ולרגשות הקשורים אליו.

פרחי באך הינם תמציות הומיאופתיות. תמציות הומיאופתיות אינן מכילות חומרים פעילים, עקרון הפעולה שלהם הוא באמצעות תדרים; נטילת התמציות גורמת לעידון התגובות הרגשיות האוטומטיות ומסייעת לאדם להגיע לתובנות לגבי המצב בו הוא מתקשה. בהדרגה האדם מפסיק להגיב לפי האוטומט הרגיל ועובר לרמת מודעות גבוהה יותר, המאפשרת לו שליטה טובה יותר במצב.

כדי לטפל באכילה רגשית בתמציות פרחי באך, יש לאבחן תחילה מהם המצבים המובילים אליה; כל אדם הסובל מאכילה רגשית, סובל ממנה בגלל סדרת מחשבות ותחושות הייחודיות לו והמובילות אותו לאכילה. לכן הטיפול בתמציות הוא טיפול אינדיבידואלי, לאחר אבחון אישי ואין 'נוסחת קסם' אחת.

הטיפול בתמציות פרחי באך יכול לסייע לסובלים מאכילה רגשית בפן הכי מאתגר של הדיאטה; תחושת החסך והצורך בפיצוי. השיפור מורגש לעיתים מיידית ולעיתים תוך כשבועיים מתחילת הנטילה. במקרים מורכבים של הרגלי אכילה רגשית מושרשים היטב לעיתים יש להמשיך וליטול את התמציות למשך מספר חודשים עד שהבעיה תיעלם לגמרי.

תמציות פרחי באך מטפלות גם בחרדות, התקפי זעם, עייפות נפשית ואף מצוינות לטיפול בהיפראקטיביות ובבעיות קשב וריכוז בילדים ובמבוגרים. הן בטוחות לחלוטין לשימוש, ללא תופעות לוואי ובניגוד לתמציות הומיאופתיות אחרות, אין צורך להימנע ממנטה ומקפה בזמן נטילתן. הן אינן מחליפות טיפול פסיכולוגי, אך בהחלט יכולות לתמוך בכל תהליך רגשי אחר שעובר האדם ולסייע להצלחתו.
 
בהצלחה!2all - בניית אתרי אינטרנט