האם חשוב לאכול בשר וכמה?


בתקופה זו, בה כולם עסוקים בנוסחה לבריאות ולאריכות ימים – נושא אכילת הבשר נמצא בכותרות כמעט מדי יום. נושא הטומן בחובו לא רק דגשים בריאותיים, אלא גם אידיאולוגיים ואקולוגיים – המעמידים את המסנגרים משני הצדדים על רגליהם האחוריות. האם באמת קיימת תשובה אחת המתאימה לכולם? 


הטענות והמחקרים קיימים לשני הצדדים; 
לעולם לא אשכח את הרצאתה של ד"ר טרי ואלס בארגון 'טד', המתארת כיצד החלימה לחלוטין ממחלת הטרשת הנפוצה - מחלה חשוכת מרפא לכל הדעות – בעזרת תזונת פליאו, דיאטה הכוללת  אך ורק בשר, פירות וירקות.

ד"ר ואלס הצליחה להחלים את עצמה ממצב  ניווני מתקדם, בו היתה כבר נכה כמעט לגמרי, למצב בו חזרה לרכב על אופניים, לעסוק בספורט ולתפקד כאדם רגיל.

באותה המידה לא אשכח את הסיפור על המורה להתעמלות בקיבוץ בו גדל אחד ממכרי, אשר כבר בשנות השמונים היה סמל הבריאות של הקיבוץ, בעקבות אורח חייו הטבעוני והבריא – עד שיום אחד התגלה בעמוד השדרה שלו גידול ממאיר והוא נפטר תוך שבוע.

סיפורים יוצאי דופן אלו, שניים מתוך רבים, יחד עם ניסיוני כנטורופתית, הביאו אותי למסקנה כי אין דרך אחת לבריאות - ואין גישה אחת נכונה. נהפוך הוא – שנים של נסיונות על עצמי ועל מטופלי הראו לי כי לכל אדם יש דרישות וצרכים גופניים שונים, וכן – כי לאנשים רבים יש צורך בכמות מסויימת של בשר בתפריט.

בחנתי וראיתי כי יש אנשים הזקוקים לכ-100 גר' בשר פעם בחודש – כמות מזערית לכל הדעות, אך בלעדיה הם פשוט נחלשים –גם אם בדיקות הדם שלהם תקינות. מטופלים אחרים היו זקוקים לבשר אדום פעם או פעמיים בשבוע, וכן – היו גם כאלו שבאמת נשארו חזקים ועמידים ללא בשר בכלל.

נראה שמעבר לחלבון, ברזל וויטמין בי-12, הבשר מספק לגוף איזושהי חיוניות וחיות, אשר חלק מהאנשים אינם מסוגלים לבנות גוף בריא וחזק בלעדיה.

השיח הציבורי נוטה להכריז על דעות של או/או – או שאוכלים בשר ללא הבחנה והכר, או שמתנזרים ממנו לחלוטין -  ולא נכנעים גם אם כל הגוף כולו משתוקק לטעימה מהמבורגר. אני טוענת שעל כל אדם לערוך נסיונות בגופו על מנת לגלות האם וכמה בשר דרוש לו.

אני גם טוענת כי לא ניתן לעשות מחקר שיוכיח לכאן או לכאן, מאחר וכבר נעשו מחקרים אינספור בנושא זה, וכמו בכל נושא אחר – נמצאו להם מחקרים סותרים, ומחקרים שסתרו את הסותרים וכן הלאה. אני מציעה, שהגיע הזמן שאת המחקרים  נעשה על עצמנו, בבית, מתוך היכרות גדלה והולכת עם גופנו. וכך גם נעביר את האחריות לבריאותנו – לידינו.

מהבחינה האקולוגית, רבים המחקרים הגורסים כי עקירת יערות-גשם והסבת שטחים פתוחים רבים ברחבי העולם, על מנת לגדל בהם דגנים למאכל אדם – מזיקה בהרבה למצב האקולוגי של כדור הארץ מאשר גידול בקר וצאן למאכל. וכמובן גם להם מחקרים ודעות סותרות ממומחים אחרים.

מהבחינה ההומנית אין ספק;
את אופן הטיפול שלנו בכל סוגי חיות המשק יש לשנות. ויפה שעה אחת קודם.

אך אם כל אדם יגלה את כמות הבשר המתאימה לגופו, אז כי רוב רובם של האנשים יאכלו הרבה פחות בשר. מכאן יוצא – שהדרישה תרד באופן משמעותי ביותר, בעקבותיה ירד ה"ייצור", המשקים – שלא ידרשו להספק כה גבוה, יקטנו ויעבדו לאט יותר, וכך יוכלו לעמוד בדרישות הומניות ללא הפסד כספי, ואף להעניק לחיות מרעה טבעי. כמו כן, הצורך ביבוא ויצוא של בשר (אחת רמות ההתעללות הקשות ביותר) יוכחד כמעט כליל ברחבי העולם.

כן, אם היינו הורגים חיות רק באמת בכמות הצורך שלנו בהן, כמו האריה וחיות הטרף, לא היה מתקיים האסון האקולוגי וההומני הזה שנקרא 'תעשיית הבשר'. יש כאלו שטוענים שלאריה אין בחירה, אך עלינו להבין שגם לא לכולנו יש בחירה – יש אנשים שגופם פשוט זקוק לבשר.

אז איך תדעו האם וכמה בשר מומלץ לכם לאכול?

ראשית, זהו תהליך של ניסוי וטעייה. כדי להתחיל אותו מומלץ להתנקות לחלוטין מבשר למשך חודש שלם, על מנת שההרגל לא יתעתע בכם.

לאחר חודש ללא בשר מתחיל הניסוי, כאשר את המדד והחיווי אנו מקבלים מהגוף; 
הגוף שלנו מצויד במערכת חושים וחיווים עצביים המסמנים לו מה וכמה לאכול. הרבה לפני המהפיכה החקלאית בני אדם ידעו לפי חושיהם מהו מזון ומהו אינו מזון, כמו כל חיה אחרת בטבע. חודש הניקוי הוא המאפשר לכם לחזור לחושיכם הטבעיים.

לאחר חודש הניקוי, התחילו במנת בשר אחת. 
באיזה גודל? מנסיוני מנת בשר אינה צריכה לעלות על 150- גר', אך עדיין אין לכך תשובה אחת - אפשרו לחושים שלכם לומר לכם מתי אכלתם מספיק. בדיוק כפי שאתם יודעים בזמן הארוחה מתי "הגזמתם" ואכלתם יותר מדי  (בין אם אתם מקשיבים או לא), אלו אותם חושים שלנו המורים לנו גם לגבי הבשר.

בהמשך השבוע, תצטרכו להמשיך להיעזר בחושיכם כדי לדעת האם יש צורך במנה נוספת. מכיוון שאיננו רגילים להשתמש בחושים לשם כך, אלא בשכל ובתאווה – ניתן להיעזר בשאלה "מה נראה לי? האם אני זקוק לבשר נוסף או לא?" שאלה זו מכוונת אותנו אל החושים ולא אל השכל.

התשובה הראשונה שתעלה בכם היא "אני לא יודע/ת", זהו השכל המבולבל מכך שהוא אינו זה שמכוון את התנועה, אבל אם תשאלו את עצמכם שוב "מה נראה לי?" – תעלה במחשבתכם תשובה. הגוף שלנו מתוכנת כך.

וכך הלאה במשך חודש או חודשיים, עד שתראו את הכלל – כמה בשר הגוף שלכם צריך באמת.
יש לשים לב כי הדרישה לבשר עשויה להשתנות בשלבי החיים השונים – בחורף, בזמן הריון, לאחר מחלה ועוד, גופנו עשוי 'לבקש' מאתנו יותר בשר על מנת להתחזק.

כיצד תמנעו מאכילה של מעט מדי בשר?

אם הפסקתם או הפחתתם בשר משמעותית,  ומופיעים אצלכם לאחר מכן עייפות, קושי לקום בבוקר, חיוורון, עיגולים שחורים מתחת לעיניים, ירידה בכוח הפיזי, ירידה בפעילות בלוטת התריס, ירידה במדדי כדוריות הדם האדומות בבדיקות הדם – כדאי לנסות להעלות את כמות הבשר שאתם אוכלים – כמובן שיש לשים לב אם זה מביא לשיפור – מאחר שסימפטומים אלו יכולים לנבוע מעוד גורמים, ובכל מקרה, תהליכים מסוג זה מומלץ לעשות בליווי של איש מקצוע.

ואחרון חביב - איזה בשר אוכלים?

ראשית כל – טרי. בשר מעובד אינו מומלץ בשום כמות, כמו גם כל סוגי המזונות המעובדים. 
מנסיוני שעוף אינו מספק שום מדדי חיות וחיוניות, הוא מכיל כמויות קטנות מאוד של ברזל וויטמין בי-12, ורוב האנשים אינם זקוקים לו אלא עבור מנת החלבון – שאותה ניתן להשיג באופן יותר איכותי ובריא גם מביצים (אורגניות) ומשילוב נכון של קטניות ודגנים.

לרוב החוסר בבשר מתבטא בבשר אדום (מוזכר כי לעיתים מספיקה מנה אחת בחודש), ולחלק מהאנשים יש צורך דווקא יותר בדגים. בשביל לדעת למה הגוף שלכם זקוק, תצטרכו שוב להשתמש בחושים.

בהצלחה ולבריאות!!2all - בניית אתרי אינטרנט