איך לכוון את עצמך לאן שאת/ה באמת רוצה להגיע?


אנחנו כל הזמן מנסים להשיג מטרות בחיים - אבל לפעמים, בתחומים מסוימים, אנחנו לא מצליחים להגשים את המטרות שלנו – ולא משנה מה אנחנו עושים.


יום אחד מצאתי את עצמי סופסוף עומדת בדיוק איפה שחשבתי שאני רוצה להיות, באחד התחומים המרכזיים שאליהם שאפתי – רק כדי לגלות שאני עדיין חווה קושי אדיר!ההישגים שאליהם הגעתי דרשו ממני המון מאמץ ותחזוקה, ולמרות שהיה נראה לי שהשגתי את המטרה - התחושה הכללית בחיי נשארה אותו הדבר.באחד הימים בהם הרגשתי תסכול מהמצב, פתאום הבנתי:

אמנם היה נראה לי שמה שאני מחפשת זו המטרה, התוצאה הסופית אליה כיוונתי – אבל למעשה מה שחיפשתי היה להרגיש כמו שחשבתי שארגיש כשאגיע אליה. ואז הבנתי שזה תמיד ככה:

אנחנו בכלל לא רוצים את ה"דברים" שאנחנו מנסים להשיג,
אלא את איך שאנחנו מאמינים שהם יגרמו לנו להרגיש.

ושזו דווקא ההתעסקות שלנו ב"דברים" עצמם, שמפריעה לנו להשיג אותם, 
ולהרגיש מסופקים מהחיים...

נניח, רק לצורך הדוגמה, שאני מחפשת עבודה חדשה, כי אני רוצה להרוויח יותר כסף.
כסף הוא דוגמה מעולה כי הוא בכלל לא מטרה! 

לא את הכסף אנחנו רוצים, אלא את מה שנוכל לקנות בו, נכון?
אולי אני רוצה לשלם את החשבונות יותר בקלות, לחסוך יותר לעתיד, להעניק יותר לילדים... האם אלו המטרות שלי?

ובכן, אלו לפחות המטרות המשניות...
כי מה שאני ב-א-מ-ת רוצה – זה לחיות בדרך מסוימת.

להרגיש בדרך מסוימת בחיי;
אולי לראות את חשבון החשמל בתיבת הדואר ולא להתכווץ, להרגיש שהעתיד שלי בטוח, להרגיש שהילדים שלי מקבלים את כל מה שהם צריכים.אז בעצם, מה שאני מחפשת באמת, הוא להרגיש רווחה בחיי. להיות רגועה, לדעת שהילדים מקבלים את כל מה שהם צריכים, ושאני יכולה להתמודד עם מה שמגיע.אז זו המטרה האמיתית שלי!

שימו לב כמה גדול המרחק בינה ובין "כסף", או "עבודה"...

עכשיו, למה זה גורם? 
מה כל כך גרוע בתהליך שאנחנו עושים בדרך כלל?
ראשית שכשאנחנו לא מכוונים למטרה האמיתית שלנו, יהיה לנו מאוד קשה להשיג אותה... גם אם נשיג את ה"דבר" – עוד כסף, עבודה – אנחנו עשויים להישאר לא מסופקים מהחיים. כולנו מכירים אנשים שיש להם מספיק כסף ועדיין אין להם רוגע ורווחה בחיים...

שנית, כשאני עסוקה בשורה התחתונה של התוצאה, ולא במטרה האמיתית, אני מפריעה לעצמי להשיג אותה – ולפעמים הופכת את זה לבלתי אפשרי. כי יש לנו הרבה צרכים ורצונות בחיים, וחלקם נראים לנו סותרים: 

למשל בדוגמה שנתתי, חשוב לי מאוד להרגיש שאני מעניקה לילדים את כל מה שהם צריכים – אבל מה אם העבודה החדשה שיש בה יותר כסף מתפרשת בעיני כך שאצטרך לבלות פחות זמן איתם? 
יכול מאוד להיות שלכך אני לא מוכנה כלל!!!

אז מה קורה? יש בי שני רצונות סותרים (ולרוב יותר), אני גם רוצה את העבודה, וגם לא רוצה אותה בכלל. במקרה כזה, יהיה לי מאוד קשה להשיג את המטרה. למעשה רוב הזמן כשאנחנו לא מצליחים להגשים את מה שחשוב לנו בחיים, זה כי אנחנו לא רואים את כל הצרכים שלנו מתקיימים בכפיפה אחת.

לעומת זאת, כשאנחנו מבקשים את מה שבאמת חשוב לנו, ואת איך שאנחנו רוצים להרגיש – לשם אנחנו נביא את עצמנו (ותיכף נדבר על המנגנון שגורם לכך).והאמת היא, שאם אני מרגישה רווחה בחיי, משלמת את החשבונות שלי בנחת, ומרגישה שהילדים שלי מקבלים את כל מה שהם צריכים – לא באמת אכפת לי איך זה יקרה!

וזו נקודה חשובה מאוד - בגלל שכשאנחנו מבקשים את מה שאנחנו באמת רוצים, אנחנו פותחים את עצמנו לאפשרויות חדשות שלא היינו ערים אליהן קודם. אולי העבודה שאמצא תהיה כזו שלא יכולתי לחשוב עליה בכלל, ולא הייתי מחפשת כזו לעולם – אבל היא יושבת עלי בול ומעניקה לי את כל מה שרציתי?

ורק כשאני שואלת את השאלה "איזה עבודה אני יכולה למצוא, שתעניק לי יותר רווחה, בטחון לעתיד שלי ומספיק זמן עם הילדים?" – אני אוכל למצוא אחת כזו...כי ככה עובד המוח שלנו:

המוח הוא כלי מדהים להשגת מטרות – בכל פעם שאנחנו מצהירים לעצמנו שאנחנו מתכוונים להגשים רצון, הוא מיד מבצע שלוש פעולות חשובות;

ראשית, הוא מתחיל לתכנן ולחשוב איך ניתן להשיג את הדבר.

שנית, הוא מתחיל לעבור על כל האפשרויות שהוא כבר מכיר - וכל תיקיות המידע הנידחות שהוא אי פעם שמר שעשויות להיות רלוונטיות. 

והכי חשוב - הוא משנה את תהליך סינון המידע.הרי מכל הגירויים שאנחנו חשופים אליהם בכל רגע - המוח כל הזמן מסנן את מה שלא-רלוונטי. מכל פיסות המידע שמגיעות אלינו, הוא מתייחס בכל רגע רק למה שנראה לו חשוב...ואיך הוא יודע מה חשוב? לפי ההחלטות שלקחנו.

מכירים את זה שרוצים לקנות רכב, ופתאום יותר שמים לב למודעות רכב-למכירה? זה בדיוק אותו התהליך - המוח סימן לעצמו להעביר אלינו מידע שקשור לרכב למכירה.לכן כשאנחנו מגדירים מטרה שיש בה סתירה פנימית – יהיה לנו קשה מאוד להשיג אותה. וכשאנחנו מגדירים את מה שאנחנו באמת, באמת רוצים – לשם הוא יוביל אותנו.

כשהבנתי את זה – לקחתי עט ודף A3, וכתבתי אחת אחת את כל המטרות שיש לי בחיים;
קטנות וגדולות. בין להרוויח סכום X נוסף בחודש, ועד להתמיד בקפוארה פעמיים בשבוע - וליד כל אחד מהסעיפים רשמתי את כל מה שחשוב לי בו (למשל עבור מה אני רוצה את הכסף), ואיזו הרגשה אני רוצה להרגיש בכך. וקרו שני דברים מאוד מעניינים:

האחד הוא שגיליתי שבהרבה מהסעיפים התחושות שחיפשתי היו זהות. שיש כמה תחושות בסיסיות שאני מחפשת להרגיש בכל מה שאני עושה. למשל: שאני נהנית מהחיים וממצה את השפע שיש להם להציע. והמעניין הוא שידעתי את זה גם קודם, אבל הדברים היו שזורים בתוך בליל של מחשבות אחרות, ואחרי שכתבתי אותן כך – המטרה נהייתה הרבה יותר ברורה, ונוצר מיקוד.

כשאני יודעת שהמטרה העליונה שלי היא ליהנות מהחיים – ניתן למדוד את החשיבות של כל פעולה לאור המידע הזה.הדבר השני שקרה – והפואנטה של כל הסיפור הזה, הוא שהתחושות האלו החלו להתקיים בחיי.

זאת אומרת שהדברים שהגיעו אליי, היו יותר מדוייקים לי. אם חיפשתי להרוויח יותר כסף, שמגיע אצלי דרך מטופלים – אבל גם היה חשוב לי שיהיה לי הרבה זמן לעצמי – אז המטופלים שהגיעו היו מהסוג שדורש ממני פחות זמן ומכניס יותר כסף. זה כמובן אפשר לי את הנחת שמאפשרת לי להתמיד בקפוארה פעמיים בשבוע, וכך הגלגל המשיך והכל החל להסתדר כפי שרציתי ב-א-מ-ת.

ועכשיו, התרגיל!

איך תכוונו את עצמכם להגיע לאן שאתם באמת רוצים?


לוקחים דף גדול ועט, וקצת זמן פנוי, ורושמים את ככככככלללל המטרות שלכם. 
גדולות וקטנות. כל הדברים שאתם רוצים בזמן זה להגשים.

עדיף לא להסתבך עם דברים שאתם רוצים להגשים אחר כך – כמו קורס ריקמה בגיל 70, אבל כן להכניס חסכון לפנסיה אם אתם מעוניינים להתחיל בכך כבר עכשיו. וכדאי גם לתת לזה כמה ימים ולאפשר גם למטרות שלא עלו מיד לעלות אל התודעה...

ליד כל סעיף – מפרטים; מה חשוב לי בזה?
בשביל מה אני רוצה עוד X כסף? מה המטרות שבתוך המטרה הזו?
(לחסוך לחו"ל, לבלות יותר, לשים יותר כסף בפנסיה...)ואת מה שאנחנו רוצים להרגיש בכך...
(שאני חופשיה לעשות את כל מה שחשוב לי, שיש לי את כל הזמן והכסף שאני זקוקה להם, שיש לי את כל מה שאני צריכה בחיים – לכל אחד יש דרך אחרת שהוא רוצה להרגיש מאותם הדברים).

מסכמים:
מצמצמים סעיפים שחוזרים על עצמם, מאחדים תחושות זהות שרשמנו בהקשרים שונים. אתם רוצים להגיע לדף ברור שיש עליו לא יותר מדי הצהרות (15-20), וכשאתם מסתכלים עליו אתם אומרים "וואלה, זה באמת מה שאני רוצה בחיים".

ונהנים מהבהירות החדשה.

אתם תראו שפתאום קל להחליט החלטות מסוימות, שהבחירות שלכם קצת משתנות, ושאפשרויות שלא חשבתם עליהן קודם – מציגות את עצמן...

באחריות :)2all - בניית אתרי אינטרנט